Metehan Emlik | Tanksavar Silahları ve Gerekliliği
478
single,single-post,postid-478,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,

Blog

Posted by Metehan EMLIK in Genel, Havacılık, Projeler, Tekno Haber

Tanksavar Silahları ve Gerekliliği

Type_79_Jyu-MAT_anti-tank_missile_front

Savaşların çıkmasına engel olanda, savaşları yaşatanda ne yazık ki silahlar. Türkiye’nin bulunduğu coğrafi konum sebebiyle belki de caydırıcılık etkisine en çok sahip olması gereken ülkelerden birisi. Bu etkiye sahip olmanın yolu ise en başta savunma silahlarına sahip olmaktan geçiyor. Ülkemizde savunma silahlarında zayıf olduğumuz alanlar birside tanksavar sistemleri. Bizim projemizde tanksavar silahlarının geliştirilmesi düşünülmüş güdüm sisteminin basitleştirilip üretim maliyetinin düşürülmesi amaçlanmıştır.

Dünya ülkeleri arasındaki, özellikle bölgemizi yakından ilgilendiren gelişmeler de dikkate alındığında, kritik bir jeo-politik konuma sahip olan ülkemizin, milli menfaatlerimiz doğrultusunda sosyal ve ekonomik açıdan güçlendirilmesi, fiziki, kültürel ve manevi değerlerimizin korunması, millet olarak vazgeçilmez hedeflerimizdir. 21.nci Yüzyıla barışçı bir Dünya ümidi ve iddiaları ile girmekte olduğumuz bu günlerde dahi, ideolojik ve ekonomik çıkar çatışmalarının yoğunluğunu ve ciddiyetini muhafaza ettiği, ve insan yaradılışından kaynaklanan bu tür çatışmaların gelecekte de ancak biçim değiştirerek devam edeceği gerçeğinden hareketle, ülke savunmamızın, yeni gelişmelere ve tehdit unsurlarına göre güçlendirilmesi gerekmektedir. Fakat savunma sanayinde son yapılan girişimlerle rağmen hala dış ülkelere bağımlı durumda(Tablo-1). Bu durum giderilmeden savunma sanayisinde istenilen seviyeye gelebilmemiz ise şimdilik imkânsız gözüküyor. Bu durumu ortandan kaldırmayı düşündüğümüz için projemizin özellikle Türkiye’de üretimi olmayan bir savunma silahı olmasına özen gösterdik.

Adsız

 Tablo-1 :Komşu ülkelerin ve Türkiye’nin Savunma harcamalarının GSMH’ye göre oranları

          Tanksavar silahı olan ATGM’leri ve bir ATGM türü olan SACLOS sınıfı güdümlü füzelerin amaçlarını ve görevlerini inceleyelim.

Tanksavar Silahı Nedir?

        Tanksavar terimi her ne kadar tank türünü işaret etse de aslında tüm askeri amaçlı zırhlı araçları kapsamaktadır. Bu terim bu türden araçların imhasını veya etkisiz hale getirilmesi için kullanılan tüm silah türlerini kapsar. Bunlar başlıca yüksek namlu çıkış hızıma  sahip topçu sistemleri, füzeler , değişik otomatik top ve tanksavar mayınlarını kapsar.

Tanksavar silahların üç değişik amaç vardır: hareket ölümü ,ateş gücü ölümü, ve feci ölüm.

 Hareket ölümü

Terimi adından da anlaşılabileceği gibi aracın yürüyen aksamlarının etkisiz hale getirilmesidir. Örneğin tanklar  palet sistemlerinde meydana gelecek bir hasarla oldukları yerde kalırlar ve açık hedef haline gelirler ancak aracın silahları belli bir menzil içerisinde hala etkilidir.

Ateş gücü ölümü

Terimi ise aracın hareket kabiliyeti olmasına rağmen silah ateşleme sistemlerinin bozulmasıdır. Hareket veya ateş gücü ölümünde azda olsa araç hala ateş edebilir veya çatışma bölgesinden kaçabilir.

 Feci ölüm

Terimin adından da anlaşılacağı gibi tankın tümüyle çatışma ve hareket kabiliyetini yitirmesi demektir. Bu da ancak tank mürettebatının ölümü gibi bir sebepten olabilir.

Bizim projemiz tanksavar silahlarından ATGM sınıfına girmektedir.

 Güdümlü Tanksavar Füzesi(ATGM) Nedir?

Şimdiye kadar geliştirilen en etkili tanksavar silahı ise ATGM’ lerdir.        ATGM’ ler  tankların imhası amacıyla üretilen güdümlü füze sınıfında bir silahtır. Bu füze ya da silahların ana görevi ağır zırhlı tank veya zırhlı savaş araçlarını vurmak ve yok etmektir.

ATGM’ler genellikle atış menzillerine göre tek kişi tarafından omuzdan, bir askeri birlik tarafından kurulan üçayaklı ve araç üzerinde bulunan kaidelerden veya uçaklardan fırlatılabilir.

Yeni geliştirilen tek kişilik taşınabilir ATGM’ler çok uzak mesafelerden sahip oldukları güçlü savaş başlıkları sayesinde günümüz modern ana muharebe tanklarını tek bir atışla saf dışı edebilir. Eski zamanlarda kullanılan tanksavar tüfeğitanksavar roketi ve manyetik tanksavar mayınlarının etkisi ise hedefe olan uzaklıklarına göre değişmekteydi.

Komuta güdümlü MCLOS füzeleri örneğin AT-3 Sagger, hedefi bulmak için kumanda kolu gibi bir alet ile bir operatör yardımıyla hedefini bulabiliyordu. Ancak bu iş için operatörün çok iyi eğitimli olması ve füzenin uçuşu esnasında hareketsiz kalması gerekiyordu.

  İkinci nesil

Yarı otomatik komuta güdümlü SACLOS füzelerinde ise hedef vurulana kadar operatörün hedefden nişangâhı ayırmaması gerekiyordu. Bu sistemde güdümleme için füzeye kablo yardımı, radyo sinyani, lazer işaretlemesi veya füzeye yerleştirilen bir TV kamerasından yararlanıyordu. Örneğin ABD yapımı TOW ve Hellfire I füzeleri. Ancak bu nesil araçlarda da operatörün sabit kalması gerekiyordu.

 Üçüncü nesil

Üçüncü nesil güdümlü füzeler(Şekil-1) ise lazer, elektronik görüş ya da W bandı radyo sinyallerinden faydalanmaktadır. Füze bir kez hedefi belirledikten sonra güdümleme işlemini devam ettirmeye gerek kalmaz. (Bu tür füzelere kısaca “Ateşle ve unut” adıda verilmektedir. ) Hedefe kitlendikten sonra silah operatörü bulunduğu yerden ayrılabilir. Bununla birlikte MCLOS ve SACLOS füzelerine kıyasla üçüncü nesil füzelerenden korunmak için daha çok elektronik savunma sistemleri geliştirilmiştir.

 Adsız 

Şekil -1 : Lockheed martin – Hellfire II

 İkinci Nesil Yarı Otomatik Komuta Güdümlü( SACLOS ) Füzesi

SACLOS  ikincil nesil  füze güdümleme sistemidir. Bu sistemde füze ateşlendikten sonra operatör hedef vurulana kadar hedefi işaretlemeye devam etmektedir. Bu iş için elektronik işaretleme sistemlerinden faydalanılır.

SACLOS un iki tür çalışma düzeneği :

 Kablo veya radyo sinyalli SACLOS

Nişangâh hedefin bulunduğu yer ile füzenin rotasını hesaplar. Füze ateşlendikten sonra sistem hedefin durumundaki değişikliği ve füzenin tamini rotasını hesaplamaya devam eder. Eğer füze rotası hedef dışına çıkıyorsa sistem füzeye yeni bir uçuş rotası vererek düzeltme yapar.

Bu düzeltmeyi yaparken sistem radyo sinyallerinden veya bir kablodan yararlanır. Radyo sinyali kullanmanın olumsuz yanı düşmanın karıştırıcı sinyal üreten jammer araçlarından faydalanarak füzeyi hedef dışındaki bir noktaya yönlendirmesidir. Kablolu sistemin ise azami menzili kısıtlıdır.

 Işın güdümlü SACLOS

Işın güdümlü SACLOS sisteminde nişangâh düzeneği hedef tarafından yayılan ışımayı takip eder. Bu sistemde üç farklı yol izler. İlki füzenin içerisindeki algılayıcılar operatör tarafından gönderilen hedefleme ışını takip eder. İkincisi füzenin burun kısmında bulunan alıcılar hedeften dönen radar sinyalleri izler. Üçüncü olarak füze hedef tarafından yayılan ışınları izler. Füzenin içerisindeki elektronik devreler ışını merkez alarak ilerler.

SACLOS sisteminin ilk bulunduğu zamanlarda en çok kullanılan yöntem radar sinyalleriydi. Çünkü her halükarda uçak füzenin radar sinyaline yakalanacaktı. Bununla beraber ışın güdümlü füzeler düz bir uçuş rotası ile ilerlediklerinden yüksek hızlı hedefler örneğin uçaklara karşı etkisiz kalıyordu. Bu sebepten ötürü, birçok uçaksavar füzesi düz bir ışın rotasını takip etmek yerine kendi hedef rotalarını izler.

Günümüz gelişmiş ışıtma sistemlerinde füzeyi kullanan kişi bunun için lazer ışınından yararlanmaktadır. Hedef lazer ile işaretlendikten sonra fırlatılan füzenin başlığında bulunan alıcılar hedef üzerinde bulunan lazer ışınını takip ederler. Bu sisteme yarı etkin radar hedefleme benzeri olmasından ötürü yarı etkin lazer hedefleme adıda verilir.

Güdümlü Tanksavar Füzeslerinden(ATGM)  Korunma Yöntemleri

          ATGM’ler karşısında kullanılan savunma sistemleri başlıca şunlardır:  Boşluklu zırhKompozit zırhERAJammer türü örneğin Rus yapımı Shtora, ve etkin koruma sistemleri örneğin İsrail yapımı Trophy ve yine Rus yapımı Arenadır. Geleneksel olarak “Ateşle ve unut” türü ATGM’ler üretilmeden önce en çok başvurulan savunma sistemi füzenin ateşlendiği noktaya yoğun ateş açmaktı. Bu sayede operatör ya öldürülüyor ya da yer değiştirdiğinden güdümleme sistemi etkisiz kılınıyordu.

Tanksavar silahlarından olan bazuka ve RPG’ler herhangi bir güdüm sistemleri olmadığından ATGM sınıfına girmez çünkü onlarda güdüm sistemi yoktur.

Kaynakça:

1-)Güdümlü tanksavar füzesi,  (16 Mart 2013).  Erişim Tarihi: 09 Ekim 2013, http://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%BCd%C3%BCml%C3%BC_tanksavar_f%C3%BCzesi

2-)Tanksavar, (9 Mart 2013). Erişim Tarihi: 09 Ekim 2013, http://tr.wikipedia.org/wiki/Tanksavar

Post A Comment

Watch Dragon ball super