Metehan Emlik | RoboKamp 2014
366
single,single-post,postid-366,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,

Blog

Posted by Metehan EMLIK in Genel, Projeler, Tekno Haber

RoboKamp 2014

10496981_519585291475004_5319087541346798618_o
ÖzÜ’nün lise öğrencilerinin mühendislik yeteneklerini geliştirmek amacıyla bu yıl dördüncüsünü düzenlediği RoboKamp 2014(robot yapım kampı), Çekmeköy Kampüsü’nde düzenlenen, “Sumo” robotların yarıştığı finalle sona erdi. İki hafta süren ve 26 lise öğrencisinin katıldığı robot atölyesinin final yarışında Türkiye’nin yeni yetenekleri ortaya çıktı.Buna göre, Sivas İMKB Anadolu Lisesi’nden Metehan Emlik ve İstanbul Şişli Anadolu Teknik Lisesi’nden Muhammed Karatokuş’ un oluşturduğu ekip “Katakulli” isimli robotlarıyla birinci olurken, Bursa Anadolu Lisesi’nden İbrahim Tilki ve Bilal Çatkın’dan oluşan ekip “Tosun” isimli robotlarıyla ikinci, İstanbul Maltepe Hasan Şadoğlu Lisesi’nden Emre Uluşan ve İstanbul Erkek Lisesi’nden A. Alp Külçebaş’ tan oluşan ekip “Kartal gÖzÜ” isimli robotlarıyla üçüncü oldu.Final yarışında, 2 haftada geliştirdikleri Sumo Robotlarla mücadele veren, ikişer kişilik 13 takım halinde yarışan 26 liseli öğrenci arasından kamp süresince sergiledikleri genel performansları da göz önüne alınarak başarılı bulunanlar, Özyeğin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanlık Bursu ile ödüllendirilecek.Robot mühendisliğinin temellerine lise çağında adım atıyorlar
Robotların yaşamımıza her gün daha fazla girmesinden yola çıkan Üniversitemiz, RoboKamp ile liseli gençleri robot mühendisliğinin temelleri ile tanıştırmayı ve öğrencilerin bu konuya duydukları heyecanı güçlendirmeyi hedefliyor. Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen RoboKamp’ın iki haftalık kamp süresi boyunca öğrenciler elektronik, mekanik ve programlama konusunda temel bilgi sahibi olarak mühendislik yeteneklerini geliştiriyorlar.
Görevini yerine getiren robotlar
Özyeğin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyelerinin verdiği eğitimlerin ana konseptini ise “Sumo Robot” yapımı oluşturdu. Öğrenciler, kendilerine verilen eğitimler ve sağlanan parçalarla tasarladıkları robotlar ile yarışma için özel olarak düzenlenen yuvarlak pistlerde mücadele verdiler.
Kamp süresince tasarlanan robotlar önce antrenman pistinde yarıştırıldı. Bu sayede robotlarını test edip mükemmelleştiren öğrenciler, final yarışında maharetlerini davetliler ve Özyeğin Üniversitesi akademisyenleri önünde sergilediler.

Özyeğin Üniversitesinin bünyesinde yapılan RoboKamp etkinliğinin 2014 yılı tanıtım videosu iyi seyirler…


 

Post A Comment

Watch Dragon ball super