Metehan Emlik | Elektromanyetik İndüksiyon Yöntemi İle Kablosuz Elektrik İletimi
1365
single,single-portfolio_page,postid-1365,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,

Elektromanyetik İndüksiyon Yöntemi İle Kablosuz Elektrik İletimi

Devre içinden akım geçirilen bir telin etrafında manyetik alan oluşturma ilkesi ile çalışır.Oluşan bu manyetik alanın içine herhangi bir başka tel girerse manyetik alan telinde içinden akım geçmesine neden olacaktır.

Yuvarlak bir bobin tarafından oluşturulan manyetik alan çizgileri

Adsasız

Devrede Kullanılan Malzemeler ve Açıklamalar:

  • Devre yüksek akım oluşturmak için yüksek ısıya dayana bilen IRFZ44N kulanılmaktadır. 12 volt Kullandığımız için IRFZ44N(max 9v) nin bacak bağlantısına 100 ohm direnç bağlanmıştır.
  • Bobinler 100 mikro heri değerinde olmalıdır. Çekilen akım fazla olduğundan kalın bir tel tercih edilmelidir.
  • Diyotlar  1N4148 lzener diyottur.
  • Alıcı ve verici bobinler herhangi bir bakır tel olabildiği gibi yüksek verim için kalın bakır tel veya boru tercih edilmelidir.
  • Kondansatör olarak verici devresinde WİMA FKP veya WİMA MPK polimer kondansatör harici kapasitörler yüksek akımda ısınıp eridiği için wima serisi kutupsuz kondansatör kullanılmalıdır.  Kesinlikle mercimek Bobinler arasında elektrik iletimini maksimum seviyeye getirebilmek için alıcı ve verici bobinlerinin rezonanslarının birbirine eşit olması gerekmektedir. Rezenons ayarlamak için ise verici ve alıcı devreye bağladığımız kondansatörleri kullanacağız . Akademik anlamda bir çalışma yapmıyorsanız sizin için devrenin çalışması yeterli ise rezanası deneme yanılma yolu ile ayarlaya bilirsiniz. Deneme ile rezonans hesaplama: İlk başta verici bobine 1000 volt 22 nano gibi bir değerde kondansatör bağlayarak verici bobinin rezonans frekansını yükseltiyoruz. Daha sonra ise alıcı bobine tek tek 1000 volt 5 nano gibi küçük kapasiteli değerleri kondansatörler den paralel bağlamaya başlıyoruz. Bir değerden sonra alıcı bobinin rezonans frekansı verici bobinin rezonans frekansını geçecektir(Bunu alıcı bobine bağladığım 12 voltluk ampül ile verimi kontrol ederek yapıyoruz). Bu aşamada işimiz bitmiş bulunuyor. Verimi tam kapasitede kullamak istersek İnce ayarları da yapmamız lazım  onuda ancak daha küçük kapasiteli kondansatörler kullanarak yapabiliriz.

 Genel Devre Düzeni ve Kullanılan Elemanlar

Adsasız

Dosyalar:

Resimler:

Kaynak:

  1. Miniature wireless power demonstrator, Erişim tarihi: 10/01/2013, http://4hv.org/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?74096

Category: proje

20

Watch Dragon ball super