Metehan Emlik | Küresel Olmayan Astronomik Cisimler İçin İniş Sistemi Tasarımı
932
single,single-post,postid-932,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,

Blog

Posted by Metehan EMLIK in Genel

Küresel Olmayan Astronomik Cisimler İçin İniş Sistemi Tasarımı

Asteroitler Güneş Sistemi’nin oluşumundan arda kalan geçmişin birer aynasıdır. O günden bu yana el değmeden kalmaları onları geçmişe ışık tutan harika bilimsel hazinelere dönüştürür. Bu yüzden asteroitlerin insansız uzay sondaları ile araştırması gerekmektedir. Bu amaç için gönderilen Philae inişte yaşadığı aksaklıklar yüzende görevini tam olarak başarı ile bitiremedi. Üç kez iniş yaptıktan sonra asıl inmesi gereken yere iniş yapamadı ve iniş yerinde gölgede kalan Philae, üstündeki güneş panelleri yeterince ışık alamadığı için kış uykusuna yatmak zorunda kaldı.

Küresel olmayan astronomik cisimlere iniş sistemi bu soruna çözüm bulmayı hedeflemektedir. Yöntem teoride şu şekilde çalışmaktadır; uzay sondası hedef asteroitin yörüngesine girip gerekli bilgileri dünyaya gönderdikten sonra ilk olarak mini yüzey işaretleyici modülleri önceden belirlenmiş alanlara indirmeye çalışacaktır. Bu modüller oldukça küçük olacakları için birden fazla olması sorun teşkil etmeyecektir. İşaretleyici modüllerin görevi indikleri bölgeyi kontrol etmek ve verileri iletmek veriler değerlendirilerek En uygun iniş yeri belirlenecektir. Yüzey sondasının bu alana inmesi için komut gönderilecektir. Yüzey modüllü fiziksel hesaplarla hedeflenen noktaya inmek için pozisyonu alıp iniş sistemini çalıştıracaktır.

Hedeflenen yüzey işaretleyici dairesel olarak açılacak açılan siyah beyaz halkalar şeklinde oluşacaktır aycıca yüzey işaretleyici radyo sinyali yaymaya başlayacaktır. Yüzey modülü ilk olarak sinyal güdümlenme sistemi ile işaretli sinyali takip edecek ve üzerindeki kamera ile asteroit yüzeyini tarayacaktır. Halkaları tespit ettikten sonra otomatik olarak görüntü işleme sistemini çalıştıracak ve halkalara kilitlenecek. Bu sistem ile iniş denemesi başarısız veya asteroit yüzeyinden çıkan gazlardan etkilenerek iniş alanından uzaklaşsa bile kendisini tekrardan iniş alanına kalibre edecek ve inişini doğru koordinatlara yapacaktır. Ayrıca, proje İHA’lar içinde kullanılabilir.

project5

 

[custom_button style=”btn_big” external=”no” href=”http://www.metehanemlik.com/kategoriler”]Proje ayrıntıları için tıklayınız[/custom_button]

 

Post A Comment

Watch Dragon ball super