Metehan Emlik | İkinci Nesil Yarı Otomatik Güdümlü Tanksavar Projesi
294
single,single-post,postid-294,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,

Blog

Posted by Metehan EMLIK in Elektronik, Genel, Projeler

İkinci Nesil Yarı Otomatik Güdümlü Tanksavar Projesi

Otomatik Kanat Açılma ve Denge Programı

 

Tubitak yarışması için yaptığım ‘ İKİNCİ NESİL YARI OTOMATİK KOMUTA GÜDÜMLÜ SACLOS SINIFI TANKSAVAR FÜZESİ TASARIMI’ projem Kayseri bölgesinde birinci olmuştur. Final yarışması 5-10 mayıs tarihleri arasında Ankara da düzenlenecek… İNŞALLAH orada da birincilik ile  ayrılacağız.

 

Proje adı : İkici Nesil Yarı Otomatik Güdümlü Tank Savar Füzesi Güdüm Sistemi Tasarım, Donanım ve Yazılım Projesi

DesigXn3

 

 Projenin Amacı

 

Savaşların çıkmasına engel olanda, savaşları yaşatanda ne yazık ki silahlar. Türkiye’nin bulunduğu coğrafi konum sebebiyle belki de caydırıcılık etkisine en çok sahip olması gereken ülkelerden birisi. Bu etkiye sahip olmanın yolu ise en başta savunma silahlarına sahip olmaktan geçiyor. Ülkemizde savunma silahlarında zayıf olduğumuz alanlar birside tanksavar sistemleri. Bizim projemizde tanksavar silahlarının geliştirilmesi düşünülmüş güdüm sisteminin basitleştirilip üretim maliyetinin düşürülmesi amaçlanmıştır.

Giriş

 

Dünya ülkeleri arasındaki, özellikle bölgemizi yakından ilgilendiren gelişmeler de dikkate alındığında, kritik bir jeo-politik konuma sahip olan ülkemizin, milli menfaatlerimiz doğrultusunda sosyal ve ekonomik açıdan güçlendirilmesi, fiziki, kültürel ve manevi değerlerimizin korunması, millet olarak vazgeçilmez hedeflerimizdir. 21.nci Yüzyıla barışçı bir Dünya ümidi ve iddiaları ile girmekte olduğumuz bu günlerde dahi, ideolojik ve ekonomik çıkar çatışmalarının yoğunluğunu ve ciddiyetini muhafaza ettiği, ve insan yaradılışından kaynaklanan bu tür çatışmaların gelecekte de ancak biçim değiştirerek devam edeceği gerçeğinden hareketle, ülke savunmamızın, yeni gelişmelere ve tehdit unsurlarına göre güçlendirilmesi gerekmektedir. Fakat savunma sanayinde son yapılan girişimlerle rağmen hala dış ülkelere bağımlı durumdadır. Bu durum giderilmeden savunma sanayisinde istenilen seviyeye gelebilmemiz ise şimdilik imkânsız gözüküyor. Bu durumu ortandan kaldırmayı düşündüğümüz için projemizin özellikle Türkiye’de üretimi olmayan bir savunma silahı olan Güdümlü Tanksavar Füzesi geliştirmeyi amaçladık.

 Güdümlü Tanksavar Füzesi(ATGM) Nedir?

 

Şimdiye kadar geliştirilen en etkili tanksavar silahı ise ATGM’ lerdir.        ATGM’ ler  tankların imhası amacıyla üretilen güdümlü füze sınıfında bir silahtır. Bu füze ya da silahların ana görevi ağır zırhlı tank veya zırhlı savaş araçlarını vurmak ve yok etmektir.

ATGM’ler genellikle atış menzillerine göre tek kişi tarafından omuzdan, bir askeri birlik tarafından kurulan üçayaklı ve araç üzerinde bulunan kaidelerden veya uçaklardan fırlatılabilir.

Yeni geliştirilen tek kişilik taşınabilir ATGM’ler çok uzak mesafelerden sahip oldukları güçlü savaş başlıkları sayesinde günümüz modern ana muharebe tanklarını tek bir atışla saf dışı edebilir.

Projemizin asıl konusu olan yarı otomatik komuta güdümlü SACLOS füzelerinde füze atış sistemi şu şekilde çalışır ;  Nişangâh hedefin bulunduğu yer ile füzenin rotasını hesaplar. Füze ateşlendikten sonra sistem hedefin durumundaki değişikliği ve füzenin tahmini rotasını hesaplamaya devam eder. Eğer füze rotası hedef dışına çıkıyorsa sistem füzeye yeni bir uçuş rotası vererek düzeltme yapar.

 

Projede Kullanılan Yazılımlar :

 

Projemizde  aktif olarak  kullandığımız programlama dili  mikrodenetleyici için Arduino  , bilgisayar ara yüzü için ise Processing programla dili devre cizimleri ve similasyonu için Proteus ‘un alt dalları olan İsis ve Ares programları ve 3D cizimler için DesignSpark  Mechanical programı kullanılmıştır. Yazılımların kullanımımda hiç bir kurum ve şahıstan ayrdım alınmamıştır.

Adsız

 

Tasarım:

 

DesignSpark Mechanical programı kullanarak yaptığımız özgün tasarımlar basit tasarım hataları olsada bizim neslimizde prototip bir silah için oldukça verimli olmuştur.

Uzaktan Atış kaidesi

 

Uzaktan atış kaidesi roketi uzaktan kontrol edip ateşleme yapmak için yaptığız bir aparattır. Bu aparatı tasarlarken ki amaçlarımız

  • Hafif bir sistem tasarlamak
  • Roket atarın kaideye kolay ve hızlı bir şeklinde takılıp çıkarılması sağlamak
  • 2 eksende roket atarı çevirmesini sağlamak
  • Ayak açılarının istenildiği şekilde ayarlanabilir olmasını sağlamak
  • Ayak uzunluklarının istendiği gibi kolayca uzatılıp kısaltılmasını sağlamak

Design1xx

Tanksavar füzesi Tasarımı

 

Füzenin tasarımı yapılırken temel aerodinamik ilkelere göz önünde tutularak yapılmıştır.

Design3

ATGM’NİN Kanat Açıları.

xcx

Güdümlenme  Sistemi

Patent işlemleri devam etmektedir.

 

Güdümlenme Siteminin Mevcut Sistemlerden

Üstünlüğü :

Mevcut İkinci Nesil Füze güdümlenme sistemlerinde füze ateşlendikten sonra füzeye etki eden herhangi bir etkiyi (Hava akımı) direk olarak absorve edebilecek bir sistem bulunmamaktadır. Bu gibi durumlarda füzenin tekrardan rotasına sokulması tamamen füzeyi ateşleyen operatörün yeteneğine kalmıştır bu durum ise füzenin vuruş yüzdesini etkilemekte acemi ateşleyici piyadelerin hedefi kaçırmasına neden olmaktadır.

Teknik Özellikler

 

Menzil                               50-3500 m
Çap

110 mm

Uzunluk                                 625 mm
Ateşleme ağırlığı(Prototip)                                  1250 gr
Uzaktan Atış Kaidesi

Var

Uzaktan atış kaidesi eksen sayısı

2 ( X ve Y )

Uzaktan atış kaidesi kontrol mesafesi(Prototip)

150 metre

Uzaktan atış kaidesi kontrol mekanizmaları

Joistik veya Baş Hareketleri

Roketatardan kablosuz görüntü aktarımı

Var

Füze üzerideki denge sersörleri

3 Eksen İvme ÖLÇER

3 Eksen Açı Ölçer

Füze otomatik kanat açılma

Ateşlemeden 3 Saniye Sonra Otomatik

Seyir füzesi olarak kullanılabilme

GPS Entegrasyonu ile Geliştirilmekte

 

 

 

Post A Comment

Watch Dragon ball super